Egzantem subitum (roseola infantum, trodnevna groznica, šesta bolest)
Egzantem subitum (roseola infantum, trodnevna groznica, šesta bolest) je benigno oboljenje najmlađeg dečjeg uzrasta, virusne etiologije, manifestovano izbijanjem makulozne ospe posle 2-3 dana febrilnosti.
Egzantem subitum izaziva herpesvirus 6 (HHV 6), svrstan u herpesvirinae. Infekcija se prenosi respiratornim putem, endemskog je karaktera, rasprostranjena u celom svetu. Bolest se javlja sporadično ili u vidu manjih epidemija u dečjim ustanovama.
Smatra se najčešćim uzrokom osipa odojčad i (90% dece uzrasta 3-5 godina je seropozitivno). Kod 90% zdravih odraslih seropozitivnih osobo virus je izolovan iz pljuvačke, što znači da se infekcija prenosi na najmlađu decu prvenstveno u okviru najuže porodice.
Transplacentarni imunitet je veoma dobar, zbog čega ne obolevaju novorođenćad do 6 mese-ci života.
Klinička slika
Inkubacija traje 5-15 dana.
Bolest počinje naglim skokom temperature, koja se u toku narednih 2-3 dana kreće do 40*C Fizikalnim pregledom nalaze se umereno hipere-mična guša i umereni limfadenitis, a dete je veoma razdražljivo. Četvrtog dana temperatura naglo pada na normalne ili ispod normalnih vrednosti, a nekoliko sati pre ili posle pada temperature javlja se ospa, koja se prvo nalazi na trbuhu i donjem delu leda u vidu nežnih makula ili makulopapula.
U toku narednih sati može da se proširi i na celo telo. Osip traje nekoliko sati do nekoliko dana. Leukopenija (neutropenija sa limfocitozom) javlja se pred kraj febrilnosti i traje u toku osipnog stadijuma.
Češće manifestacije su otits media (zapaljenje srednjeg uha), gastroenteritis (zapaljenje digestifnih organa) i cervikalni limfadenitis (uvećanje limfnih čvorova na vratu).
Nekomplikovana bolest prolazi bez posledica.
U toku febrilnog perioda mogu se javiti konvulzije, sa normalnim nalazom u cerebrospinalnoj tečnosti (likvor), ali mogu da se jave i meningitis (zapaljenje moždanica) ili encefalitis (zapaljenje mozga), kada se u cerebrospinalnoj tečnosti može dokazati HHV-6.
Kod imunokompetentne starije dece i odraslih infekcija je ispoljena polimorfnim nekarakterističnim simptomima, praćen im limfadenitisom koji dugo traje. Neuspesi transplantacije kostne srži mogu biti povezani sa akutnom HHV-6 infekcijom.
Dijagnoza
U toku febrilnog i osipnog stadijuma postoji ieukopenija (smanjenje nivoa leukocita), a ostale vrednosti osnovnih laboratorijskih analiza normalne. Specifična antitela u IgM i IgG klasi dokazuju se metodama indirektne imunofluorescence ELISA ili testom neutralizacije. Dijagnoza egzantema subitum je klinička dijagnoza koja se postavlja u osipnom stadijumu bolesti.
Sem leukopenije, druge laboratorijske analize su u granicama normalnih vrednosti.
Sigurna serološka dijagnoza zasniva se na dokazivanju četvorostrukog porasta titra antitela u IgG. Nalaz pozitivnih specifičnih antitela u IgM klasi nije siguran pokazatelj akutne infekcije.
Oboljenje je benigno. Komplikacije su veoma retke. U toku visoke temperature moguće su febrilne konvulzije.
Terapija
Lečenje je simptomatsko. Izolacija bolesnika nije neophodna.
Ganciklovir i foscarnet zaustavljaju virusnu replikaciju, pa bi ili trebalo davati u teškim HHV-6 infekcijama imunosuprimiranih, u dozama koje se preporučuju.