Šta je gasna gangrena?
Gasna gangrena je teško infektivno oboljenje koje izazivaju različiti tipovi klostridija.
Odlikuje se karakterističnim lokalnim promenama kontaminirane rane sa neprijatnim mirisom koji se širi (rana može da se oseća i ispod gipsa neprijatno), a takodje, rana koja je spolja deluje upaljeno i teškim sistemskim manifestacijama.
Klosiridije su gram-pozitivni, obligatno anaerobni bacili. Stvaraju spore, koje su otporne u spoljašnjoj sredini.
U organizmu inficiranih osoba, u anaerobnim uslovima, iz spora se razvijaju vegetativni oblici bakterija, koje produkuju različite egzotoksine.
Gasnu gangrenu izaziva nekoliko različitih vrsta klostridija. Najčešći uzročnik bolesti je Clostridium perfrigenss, a zatim Costridiuni oedematicns, Clostridium scpticum, Clostridium hystoliticum i dr. Ove klosiridije izazivaju lokalni edem, nekrozu tkiva i sistemsku intoksikaciju.
Spore klostridija se nalaze u digestivnom sistemu različitih životinja, odakle dospevaju u spoljašnju sredinu i kontaminiraju zemljište.
Čovek se inficira sporama preko kože, odnosno povređenog tkiva. Povrede mogu nastati na različite načine: u saobraćajnom traumatizmu, industriji, poljoprivredi, kao i u ratnim uslovima. Kontaminacija klostridijama može nastati i pri hirurškim intervencijama, porođaju i abortusu, koji se ne obavljaju u sterilnim uslovima.
Gasna gangrena se najčešće javlja na povređenim ekstremitetima i trbušnim organima, naročito materici i rektumu.
Gasna gangrena je veoma teško oboljenje sa neizvesnom prognozom. Smrtnost je visoka i kreće se od 40 do 80%.
Spore koje kontaminiraju ranu, u anaerobnim uslovima prelaze u vegetativne oblike bakterija. One su sposobne da stvaraju biološki veoma potentne egzotoksine.
Clostridium perfringcns, kao najčešći izazivač bolesti, produkuje 12 različitih egzotoksina. Toksini imaju sposobnost da menjaju lokalne oksido-reduktivne uslove, dovodeći do stvaranja anaerobne sredine. Neki toksini klostridija imaju osobine proteolitičkih enzima, kolagenaza, lecitinaza, dezoksiribonukleaza, itd. Rezultat njihovog dejstva su edem i nekroza tkiva, koji se brzo šire i dovode do sistemske intoksikacije organizma i teškog, septično toksičnog stanja.