Kako se leči gasna gangrena?
Lečenje gasne gangrene je složeno. Obuhvata nekoliko postupaka, u zavisnosti od faze bolesti i stepena kliničkog ispoljavanja.
Hirurško lečenje lokalnih promena je obavezno.
Neophodno je ukloniti eventualno strano telo i druge prisutne izvore infekcije. Takođe je važno ukloniti sve oštećene delove tkiva, čime se sprečava dalja intoksikacija organizma. U hirurškim postupcima treba biti radikalan, uključujući i amputaciju ekstremiteta.
Neophodna je primena antibiotika. Oni suzbijaju bakterije na ulaznom mestu infekcije i sprečavaju sistemske komplikacije. Preporučuju se penicilin u visokim dozama, ili neki od sledećih atibiotika: metronidazol, hloramfenikol, klindamicin ili amikacin.
Seroterapija ima svoje mesto u lečenju gangrene. Prirnenjuje se polivalentni serum koji sadrži antitela protiv 5 najčešćih toksina gangrene.
On neutrališe cirkulišuće toksine u krvi obolele osobe.
Savremeno lečenje gasne gangrene sprovodi se i primenom kiseonika pod povišenim pritiskom u tzv. hiperbaričnim komorama. Ovim postupkom se smanjuju anaerobni uslovi tkivne sredine, poboljšava oksigenacija zahvaćenog tkiva, sprečava razvoj klostridija i smanjuje njihov patološki efekat.
Autor teksta dr med. Dragan Stojićević
dečji hirurg UDK Tiršova