Šta je šistozomijaza (schistosomiasis)?
Šistostomijaza je, u svetskim razmerama, jedna od najčešćih parazitskih bolesti ljudi. U endemskim područjima, u koja ne spadaju Srbija i Crna Gora, bolest izaziva jedna od više vrsti Shistosoma koje napadaju najčešće gastrointestinalni trakt, jetru ili mokraćne organe.
Postoji pet glavnih vrsta Shistosoma koje izazivaju bolesti kod ljudi: S.masoni, S. haematobium, S. japonicum, S.intercalaium i S.mekongi. Ostale, među kojima su S.bovis, Smathei i neki ptičji rodovi šistozomijaze, retko izazivaju bolest u čoveka. Vrste se međusobno razlikuju ne samo po biološkim karakteristikama već i po geografskoj distribuciji i tipu.
Rasprostranjenost šistozomijaze zavisi od komunalne dispozicije urina i fecesa. Takođe je neophodno prisustvo pogodnog puža, prelaznog domaćina kao što su Biomphalaria u Africi i Biomphalaria glabrata (Australorbis) i Tropicarbis u južnoj Americi i zapadnoj Indiji i, konačno, izloženost ljudi cerkarijama u kontaminiranoj vodi. Životinje mogu biti prirodno inficirane (psi, krave, glodari, majmuni) ali njihove infekcije nisu epidemiološki značajne za čoveka.
Kako se manifestuje šistozomijaza?
Kliničke manifestacije infekcije ovim parazitima su: šistozomni dermatitis (“svrab plivača odnosno kupača”), akutna i hronična šistozomioza.
Šistozomni dermatitis ili “svrab plivača” uglavnom se viđa kada ptičje vrste šistozoma, koje penetriraju kroz kožu. Bolest se javlja kod osoba koje su ranije bile izložene infekciji, pa se može shvatiti kao alergijska hipersenzitivna manifestacija. Glavna klinička manifestacija je papularna ospa, praćena svrabom. Javlja se u okviru od 24 časa posle penetracije cerkarija i dostiže maksimalni intenzitet u prva 2-3 dana.
Akutna šistozomijaza, poznata kao Katajama groznica, najčešće je vezana za S. japonicum, ali se može javiti i kod teških infekcija S.mansoni. Ženka S.japanicum produkuje najviše jaja, 2000-5000 dnevno, što je 10 puta vise nego ženka S.mansoni. Akutna bolest se nalazi najčešće kod osoba koje inače žive van endemičnih područja, a infekciju dobijaju za vreme privremenog boravka u endemskim regionima.
Bolest se javlja sa početkom ovipozicije obično 20-50 dana posle primarne infekcije. Karakterišu je temperatura, drhtavica, hepato-splenomegalija, limfadenopatija, gubitak telesne težine, glavobolja i kašalj.
Osnovu patogenetskih i kliničkih pojava kod hronične šistozomijaze čine oštećenja tkiva, nastala zbog granuloma oko jaja parazita i fibroze koja se potom razvija. Zbog lokalizacije S.mansoni, S.japonicum, S.mekongi i S.intercalatum u mezenteričnim krvnim sudovima, zahvaćen je crevni trakt, a embolije jajima uzrokuju sekundarna oštećenja jetre. Glavne kliničke manifestacije su bolovi u trbuhu, ubrzani pokreti creva i pojava krvi u stolici. Može se razviti i polipoza creva.
Oboljenja jetre i slezine najznačajnije su manifestacije infekcije S.mansoni i S.japonicum. Oboleli mogu da budu dugo bez tegoba, sve dok se ne razviju teška fibroza jetre i portna hipertenzija. Uzrok fibroze jetre je granulomatozna reakcija na jaja parazita. Stepen fibroza vezan je za težine infekcije, ali i za genetsku predispoziciju i osobenost imunskog odgovora.
Granulomi u jetri uzrokuju perisinusoidalnu opstrukciju portnog krvotoka i portnu hiperten-ziju, čije su posledice splenomegalija i nastanak ezofagealnih varikoziteta. S obzirom da perfuzija ćelija jetre nije smanjena, njihova funkcija dugo može biti očuvana. Krvarenja iz ezofagealnih ili gastričnih variksa za posledicu imaju tešku anemiju, koja može da ugrozi život bolesnika. Popuštanje funkcije jetre, koje se ranije ili kasnije ipak razvija, prate pojava žutice i ascites.
Posebnu opasnost predstavlja udruženost infekcija S mansoni i S.japonicum sa hepatitisom • B, kao i sa bakterijama roda Salmonella, koje su česte u tropskim krajevima.
Cerebralna šistozomijaza je retka manifestacija bolesti, vezana za infekciju S.japonicom čiji je najčešći znak fokalna, Džeksonova epilepsija. Povremeno se mogu naći znaci i simptomi generalizovanog encefalitisa.
Infekcija S.haematobium najčešće zahvata urinarni trakt. Granulomatozni odgovor na jaja parazita u ranim stadijumima infekcije uzrokuje bolest urinarnog trakta u vidu uretralnih ulceracija i polipoza mokraćne bešike. Hroničnu bolest karakterišu granulomi na nižim delovima uretera, koji otežavaju oticanje mokraće, što uzrokuje pojavu hidrouretera, hidronefroze, fibroze i sekundarnih kalcifikacija mokraćne bešike, sa odgovarajućim nalazima pri radiografskom i ultrazvučnom ispitivanju urotrakta. Više od 50% inficiranih osoba ima učestalo mokrenje, hematuriju i dizuriju. Pregledom urina nalaze se proteinurija i hematurija. Bolest prati povećana incidenca skvamocelularnog karcinoma mokraćne bešike.
Kako se postavlja dijagnoza?
Boravak u endemskom regionu, kontakt sa potencijalno kontaminiranom vodom i kliničke manifestacije bolesti važni su podaci koji upućuju ka dijagnozi oboljenja. Ona se konačno postavlja nalaženjem karakterističnih jaja u stolici, urinu ili bioptičkom uzorku obično iz rektuma ili jetre.
Jaja imaju karakterističan izgled (veličina, oblik, lateralna ili terminalna bodlja), kojim se šistozome razlikuju od drugih parazita i međusobno. U jajima se nalazi miracidijum karakterističnog izgleda. Zbog mogućnosti da je broj jaja mali, primenjuju se različite metode koncentrisanja, najčešće sedi-mentacijom. Uzorke za dijagnostiku infekcije S. hematobium bi trebalo uzimati u podne, kada je ekskrecija jaja maksimalna.
Postoji više seroloških testova za detekciju antitela klasa.IgM, IgG i IgA na antigene šistozoma. Serološki testovi su važni za dijagnozu akutne infekcije, s obzirom da nalaz jaja govori n prilog hroničnoj bolesti. Visoki nivoi IgA antitela na antigene jaja, kao i IgM i IgG antitela na Kihol limpet hemocianin (KLH), najčešće se nalaze u akutnoj infekciji.
Kako se leči šistozomijaza?
Pirazinoizohinolonski derivat, prazikvantel, je lek izbora za terapiju šistozmijaze. On pokazuje visoku efikasnost protiv svih tipova šistozoma.
Primenjuje se u jednoj dozi, bez prisustva ozbiljnih, dugoročnih i kratkoročnih neželjenih efekata.
Standardna terapijska kura prazikvantela je jedna doza od 40mg/kg telesne težine za infekciju S. mansoni, S. hematobium… Za infekciju S. japonicum preporučena je doza od 60mg/kg. Korišćenjem ovih doza izlečenje se postiže u 75-85% za S. haematobiurn, a slični rezultati postižu se i kod drugih vrsta. Terapija se po potrebi može ponoviti.
U epidemiološkoj kontroli bolesti, pored primene hemioterapije, posebno važne korake predstavljaju obezbeđenje čiste vode, higijenski sigurno odlaganje fecesa i urina, kao i upotreba hemijskih sredstava (moluskicida) za uništavanja puževa, bez kojih ciklus infekcije nije moguć.