Rikecioze (Rickettsioses)
Pojam “rikecioze” (Rickettsioses) podrazumeva bolesti koje izazivaju mikroorganizmi iz porodice rikecija (Rickettsiae).
Etiologija. Rikecije su sitni, striktno unutarćelijski pleomorfni gram-negativni kokobacili. U prirodnim uslovima žive u digestivnom traktu insekata (vaške, buve, krpelji itd.) koji se hrane krvlju sisara. Životinje retko boluju od rikecioza, uglavnom su asimptomatski inficirane.
Rikecije imaju zajednički, grupno specifični antigen, i tipski specifične antigene.
Od svih rikecioza samo je pegavi tifus (typkus exantliematicus) isključivo bolest čoveka. Njega prenose vaške koje parazitiraju isključivo na čoveku (pedicidus corporis). Druge rikecije žive u prirodi u ciklusu kruženja između životinje i vektora. Čovek se slučajno inficira ubodom krpelja tokom boravka u regionima u kojima rikecija živi, odnosno inhalacijom zaražene prašine (Q groznica). Stoga su te bolesti endemskog karaktera, javljaju se sporadično, redje u epidemijama ograničenog karaktera.
U organizmu čoveka rikecije se naseljavaju u endotelne ćelije kapilara i sitnih krvnih sudova, čime dovode do destrukcije endotela, tromboze i rupture malih krvnih sudova, sa okolnom infiltracijom mononuklearnimleukocitirna. Usled različitih intenziteta i lokalizacije ovih dešavanja nastaju sve manifestacije rikecioza, od povišene temperature do različitih osipa.
Klinička slika
Klinička slika rikecioza je veoma heterogena, mada se mogu izdvojiti neke zajedničke karakteristike: inkubacija je 10-30 dana, oboljenja traju jednu do nekoliko nedelja, počinju naglo, visokom temperaturom, glavoboljom, malaksalošću i prostracijom. Kod infekcija praćenih ospom, ospa izbija oko 5. dana bolesti.
Bolest se završava krajem 2. nedelje litičnim ili kritičnim padom temperature. Nakon preležane bolesti imunitet zaostaje. Kod ovih rikecioza javljaju se antitela koja reaguju sa proteusom OX-19 (Weil-Felixova reakcija). Druga grupa rikecioza su bolesti u toku kojih se ne javljaju ni ospa ni antitela koja reaguju u Weil-Felixovoj reakciji (npr. Q groznica).
Dijagnoza
Dijagnoza rikecioza je teška, s obzirom da su mnoge bolesti manifestovane visokom temperaturom, glavoboljom i ospom. Ukoliko postoji sumnja, neophodno je uraditi specifične serološke analize. Dijagnozu olakšavaju endemski karakter bolesti i dobro uzeta epidemiološka anamneza.
Terapija
Lečenje rikecioza je kauzalno (tetraciklini, hloramfenikol, itd.) i simptomatsko (mirovanje, antipiretici, rehidratacija, kortikosteroidi, itd.).
Prevencija rikecioza se odnosi na presecanje lanca infekcije, koji je karakterističan za svaku rikeciozu pojedinačno.