Krunsko-kongoanska groznica
Bolest je najpre opisana u regionu Kruna, dok je. prouzrokovač izolovan u centralnoj Africi (Kongo), odakle potiče naziv oboljenja.
Prouzrokovač bolesti pripada rodu nairovirusa iz porodice bunyavirida.
Prenosilac nairovirusa je krpelj (Hyalomma spec), koji živi u savanama Afrike, na Srednjem Istoku, Aziji i istočnoj Evropi (Balkan, prostor Crnog Mora). Glavni prirodni rezervoar virusa u životinjskom svetu su goveda, ovce i zečevi, a prenošenje infekcije na čoveka se dešava samo ponekad.
Interhumana transmisija je moguća nakon kontakta sa krvlju, putem ekspektoracije ili aerosola koji sadrži virusne čestice. Moguće su brojne nozokomijalne infekcije, ako se dijagnoza bolesti ne postavi pravovremeno. Bolest je registrovana i u našoj zemlji.
Patogeneza bolesti slična je kao kod Hanta groznice. Prebolevanje infekcije ostavlja doživotni imunitet.
Klinička slika
Bolest počinje iznenada, nakon inkubacije od 2-12 dana, povišenom temperaturom i simptomima sličnim gripu. Posle nekoliko dana relativnog poboljšanja, nastaju hemoragijske pojave: petehijalna krvarenja, epistaksa, hematemeza, melena, hematurija, a bolesnik postaje letargičan.
Ispoljeni su hepatosplenomegalija, leukopenia i trombocitopenija. Mogu da nastanu još i izrazita nekroza hepatocita, hipovolemijski šok i akutna bubrežna insuficijencija. Smrtni ishod je moguć kod 10-50% obolelih.
Dijagnoza
Dokazivanje uzročnika bolesti moguće je putem njegove izolacije na kulturi tkiva ili intracerebralnom inokulacijom oglednim životinjama.
Virus ili njegove antigene je moguće dokazati i putem direktnog IFT ili ELISA testa. Istom tehnikom se dokazuju odgovarajuća antitela IgM i IgG klase. Sve ovo sprovodi se samo u specijalno opremljenim laboratorijama najvišeg stepena sigurnosti.
Terapija
Lečenje je simptomatsko: rehidraci-ja, korekcija vodeno-sonog disbalansa, kontrola krvarenja. Može se eventualno primeniti ribavirin i.v. putem.
Potrebni su zaštita od uboda krpelja i izbegavanje kontakta sa preživarima i obolelim životinjama iz endemskih oblasti. Osobe koje lece i neguju obolele moraju biti zaštićene (specijalna odeća, maske, naočari, rukavice). Vakcina protiv ovog oboljenja je u ispitivanju.
Bolest podleže obaveznoj prijavi u slučaju sumnje, obolevanja ili smrtnog ishoda.