Lasa
Prouzrokovač bolesti je lassa-virus, koji pripada porodici arenavirusa. To je okrugao, vrlo pravilno strukturisan virus, prečnnika 50-300 nm, obavijen lipidnim omotačem, a sadrži dva pojedinačna lanca RNK. U spoljašnjoj sredini je vrlo fragUan, inaktivišu ga ultravioletni zraci i toplota iznad 56 °C. Deterdženti i alkohol. Virus može da se razmnožava u različitim ćelijama (limfociuma, nenmirn ćelijama i dr.). On u njih ulazi putem endozoma, razmnožava se u citoplazmi, kompletira na ćelijskoj membrani i napušta ćeliju, odnoseći pri tome i deo njene membrane.
Virus postoji u zapadnoj Africi (Nigerija, Liberija, Sijera Leone). Njegov rezervoar su mali pacovi (Mastomys natalensis) koji verovatno pljuvačkom, mokraćom ili izmetom kontaminiraju životne namirnice. Prenošenje sa čoveka na čoveka dešava se putem kontakta sa urinom, stolicom, pljuvačkom ili krvlju. Infekcije su do sada zabeležene, sa malim izuzecima, samo kod domaćeg stanovništva, ali se mogu pojedinačno importovati i u Evropu.
Klinička slika
Nakon inkubacije od 1-21 dan, početak bolesti je postepen, sa povišenom temperaturom, mialgijama, glavoboljom, povraćanjem, prolivima i znacima zapaljenja gornjih disajnih puteva i konjunktiva. U trećine obolelih nastaju različiti oblici krvarenja u koži i sluznicama.
Bolest prosečno traje 2-3 nedelje. Može se završiti smrću u 15-45% slučajeva, kod male dece čak do 80%. Kod zahvatanja nervnog sistema ispoljavaju se znaci seroznog meningitisa ili encefalitisa, sa konvulzijama i cerebralnom ataksijom. Kao posledice bolesti mogu nastati prolazno slepilo ih trajno oštećenje sluha. U perifernoj krvnoj slici često se vida leukopenija, dok je broj trombocita normalan.-
Dijagnoza
Moguća je izolacija virusa iz krvi, urina, brisa ždrela na kulturi ćelija, kao i dokazivanje virusne RNK (PCR tehnikom) ih odgovarajućih IgM antitela (ELISA testom, indirektnom IFT) u specijalnim laboratorijama visokog stepena bezbednosti.
U okviru diferencijalne dijagnoze treba razmotriti mogućnost drugih virusnih hemoragijskih groznica, leptospiroza, malarije, pegavaca i drugih oboljenja.
Terapija
U teškim slučajevima treba primeniti ribavirin i.v. putem. Primena ovog leka tokom prvih 6 dana bolesti višestruko smanjuje mortalitet. Ostalo lečenje je simptomatsko i potporno (korekcija poremećaja vode i elektrolita, kontrola krvarenja).
Uz opšte mere opreza, obavezna je stroga izolacija bolesnika u specijalnom prostoru sa negativnim pritiskom i naročitim filterima za vazduh, kao i korišćenje zaštitnih naočara, posebnih maski, zaštitne odeće itd. od strane medicinskog osoblja. Vakcina protiv bolesti je u ispitivanju.
Bolest podleže obaveznoj prijavi u slučaju sumnje, obolevanja ili smrtnog ishoda.