• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Histoplazmoza (histoplazma-histoplasma)

Histoplazmoza (histoplazma-histoplasma)

Dimorfne gljivice, kao što su Coccidiodes immitis i Histoplasma capsulatum, prevashodno su uzročnici endemskih mikoza. U formi latent­nih infekcija perzistiraju kod mnogih stanovnika endemskih područja (delovi SAD, Latinske Amerike itd.), da bi do klinički manifestne diseminovane infekcije, uključujući i meningitis, obično dolazilo razvojem imunosupresije.

U endemskim krajevima, Histoplasma capsula­tum je pisutna u zemljištu tako da, prema načinu transmisije, ima odlike aerogene infekcije. Mikrokonidije dospevaju u distalne alveole, gde ove gljivice postaju lokalno invazivne. Limfotokom mogu dospeti i do drugih organa i tkiva, kao što su jetra, slezina i kostna srž. Kod osoba s intaktnom funkcijom T limfocita, infekcija ostaje lokalizovana i/ili latentna, a kod imunodeficijentnih osoba fungemija nastaje kao posledica reaktivacije latentne infekcije. U razmazu periferne krvi kod pacijenata sa diseminovanom infekcijom, u neutrofilima i monocitima je, bojenjem po Wrightu, moguće dokazati intracelularne oblike histoplazme. Mnogo senzitivnija dijagnostička tehnika je hemokultura. Kod slučajeva diseminovane infekcije, gljivice se mogu histološki potvrditi u različitim tkivima, u histiocitima, kada ih je mogu­će pomešati sa lajšmanijom.

Postoje tri klinička oblika histoplazmoze: akutni, subakutni i hronićni.

Akutna diseminovna histoplazmoza

Bolest se javlja gotovo isključivo kod male dece, a počinje febilnošću, povraćanjem i prolivom. U kasnijem stadijumu se javljaju i suv kašalj i ote­žano disanje. Neutropenija se može potom komplikovati i sekundarnom bakterijskom sepsom, a trombocitopenija krvarenjima. Fizikalnim pregle­dom se obično zapaža hepatomegalija, ponekad udružena sa ascitom i žuticom. Kod oko trećine pacijenata vida se limfadenopatija, a kod nekih i orofaringeaine ulceracije. Biokemijskim analiza­ma se može registrovati blaži poremećaj jetrine funkcije, dok se hematološkim analizama uočava leukopenija – broj leukocita je najčešće manji od 4×1071, dok je broj trombocita kod oko 80% obolelih ispod 70×1071. Kod 25% pacijenata, radiografija pluća otkriva akutnu plućnu leziju. Hemokulture su pozitivne skoro kod svih pacije­nata s ovom formom histoplazmoze, a biopsijom kostne srži i limfnih čvorova mogu se dokazati gljivice u histiocitima.

Terapija. Lek izbora u lečenju akutne diseminovane histoplazmoze je amfotericin B, u dozi od 0,6-1 mg/kg dnevno, tokom najmanje 7 nedelja.

Subakutna diseminovana histoplazmoza

Ova forma infekcije se obično javlja kod odraslih. Počinje umerenom febrilnošću, da bi tokom više nedelja ili meseci došlo do značajnog pogoršanja opšteg stanja, s gubitkom u težini i opštim pro­padanjem. Često postoje znaci fokalne infekcije, kao što je zahvatanje gastrointestinalnog trakta, ponekad sa perforacijom. Potom može doći do razvoja meningitisa- i endokarditisa, karakte­rističnih orofaringealnih ulceracija i nadbubrežne insuficijencije. Uvek postoji i hepatosplenomegalija. Iako obično poremećene, analize jetrine funkcije i krvna slika su od male koristi za dijagnozu. Kod oko 80% slučajeva, dijagnoza se može postaviti biopsijom jetre, dok su razmaz periferne krvi i hemokultura pozitivni kod oko 50% slučajeva. Od koristi može biti i serološka dijag­nostika, tj. detekcija specifičnog antigena u seru­mu i/ili urinu.

Terapija. Lek izbora u lečenju akutne diseminovane histoplazmoze je amfotericin B, u dozi 0,6 – 1 mg/kg dnevno, uz dodatak hidrokortizona zbog prevencije adisonske krize. Pokazano je i da terapija kelokonazolom može da bude uspešna kod slučajeva koji nemaju meningitis ili endokarditis. Alternativna terapija je itrakonazol, u dozi 400 mg/dan, tokom 6 meseci.

Hronična diseminovana histoplazmoza

Ova se forma najčešće sreće kod odraslih osoba sa imunodeficijencijom. Tipično je u pitanju blaža bolest, ali može doći i do značajnog gubitka u težini i opšteg propadanja, s intermitentnom febrilnošću koja može trajati i 10-20 godina. Kod 50% pacijenata postoji hepatomegalija, dok je splenomegalija redi nalaz. Javljaju se i orofarin­geaine ulceracije, kao i drugi znaci fokaine infek­cije, uključujući endokarditis, meningitis, insuficijenciju nadbubrega, intestinalne ulceracije, potkožne noduluse i kožne lezije. Razmaz peri­ferne krvi i hemokultura su retko pozitivni, a dijagnoza se postavlja dokazom gljivice u biopsijskom materijalu. Od koristi može biti i serološka dijagnostika, tj. detekcija specifičnog antigena u serumu i/ili urinu. Ova tehnika je naročito osetlji-va kod obolelih od AIDS-a sa diseminovanom histoplazmozom.

Terapija. Lek izbora u lečenju kronične dis­eminovane histoplazmoze je amfotericin B, a potrebna je kumulativna doza od 2 g, koja se postiže tokom 6 nedelja lečenja. Alternativna tera­pija, osim u slučajevima endokarditisa i meningi­tisa, je ketokonazol 400 mg/dan, ili itrakonzol, 400 mg/dan, tokom 6 meseci.

Progresivna diseminovana histoplaz­moza

Ovo je još jedna forma diseminovane infekcije kod imunosuprimiranih pacijenata, uključujući i obolele od AIDS-a. U pitanju je pro­gresivna febrilnost, obično sa zahvatanjem pluća, iako su obično minimalni respiratorni simptomi. Kod trećine obolelih će doći do značajnog gubit­ka telesne težine, a kod oko četvrtine do pojave hepatosplenomegalije. Kod nekih pacijenata se može razviti fulminantna bolest sa septičnim šokom; diseminovanom koagulopatijom i multi-organskom msuficijencijom. Dijagnoza se obično postavlja hemokulturom ili biopsijom zahvaćenih organa, uključujući i kostnu srž i limfne čvorove.

Terapija. Lek izbora u lečenju ove forme dis­eminovane histoplazmoze je amfotericin B. Potrebna je kumulativna doza od 1-2 g, a postoje

Ketokonazol nije efikasan, osim za produženu terapiju održavanja posle uspešne primene amfotericina B. Za terapiju održavanja se koriste amfotericin B u dozi 1 mg/kg svakih 7-14 dana, ili intrakonzol u dozi 200 mg/dan. Terapija održavanja je neophodna kod obolelih od AIDS-a, kao i kod drugih slučajeva teške imunodeficijencije, kako bi se sprečili recidivi.

Slični članci

Polno prenosive bolesti među mladima u modernom dobu

U modernom dobu, povećana dostupnost informacija, promene u društvenim normama i evolucija međuljudskih odnosa dovode do novih izazova u vezi...

Pročitaj jošDetails

Korona virus (COVID-19)

COVID-19, takođe poznat kao bolest korona virusa, je visoko zarazna respiratorna bolest koja se proširila širom sveta otkako je prvi...

Pročitaj jošDetails

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu?

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu? Od početka 2014. godine, broj obolelih od Ebole rapidno raste....

Pročitaj jošDetails

Trihinoza

Trihinoza Trihinoza je uzrokovana nematodama Trichinella spiralis, čije se larve inkapsuliraju u skeletnim mišićima (naročito dija­fragmi, maseterima i okularnim mišićima)....

Pročitaj jošDetails

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti Uzročnici febrilnog stanja mogu se fizič­kim pregledom lako prepoznati ali, uprkos pažljivom kliničko-laboratorijskom ispiti­vanju postoje...

Pročitaj jošDetails

Toksični edem pluća

Toksični edem pluća Kao toksični edem pluća (TEP) označava se samo varijanta plućnog edema nastala inhalacijom otrovnih materija koje same...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Kriptokokoza

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.