• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Bolničke (intrahospitalne) infekcije

Bolničke (intrahospitalne) nozokomijalne infekcije

Intrahospitalne ili nozokomijalne infekcije su infekcije koje nastaju kod hospitalizo-vanih bolesnika 2-3 dana po prijemu u bolnicu, u toku hospitalizacije i 2-3 dana po otpustu iz bol­nice. .

epidemiološkim istraživanjima u našoj zemlji, najmanje 5-10% bolesnika u toku boravka u bol­nici oboleva od neke intrahospitalne infekcije. Ove infekcije povećavaju prosečno trajanje bolničkog lečenja, morbiditet i mortalitet, kao i troškove lečenja, pa predstavljaju ozbiljan prob­lem za svakog bolničkog lekara i celokupnu zdravstvenu službu.

Napredak medicine nije mnogo sma­njio morbiditet u intrahospitalnim infekcijama. Očekuje se da će u budućnosti problem ovih infekcija biti sve veći i složeniji.

Intrahospitalne infekcije stare su koliko i bolničko lečenje Sačuvani podaci o prvim bolnicama u staroj Grčkoj i Rimu kazuju da su one bile rasadnici infekcija i “kuće smrti”.

Ni kasnije, sve do sredine 19. veka, stanje se nije bitno poboljšalo pa su “hospitalne groznice”, “hospitalne gangrene”, “puerperalne groznice” i dr. harale u hirurškim, ginekološko-akušerskim i dečijim odeljenjima. Operisana osoba, ranjenik ili porodilja su tek posle srećno preležane “groznice” mogli da računaju da živi izađu iz bolnice!

Sredinom 19. veka otkriće mikroorganizama, prouzrokovača bolesti i uvođenje principa anti-sepse i asepse u porođajnu salu i bolnicu uopšte (Semmelweiss, Lister), doveli su do pada broja nozokomijalnih infekcija.

Otkriće i primena sulfonamida i antibiotika potisnuli su streptokokne infekcije iz nozokomi­jalne patologije (streptokok je ostao osetljiv na gotovo sve antibiotike) a u prvi plan je dospeo stafilokok, koji je vrlo brzo razvijao rezistenciju na antibiotike.

Počev od 60-ih godina 20. veka, stafilokok postepeno gubi primat kao uzročnik intrahospi­talnih infekcija (iz razloga koji nisu sasvim rasvetljeni) a sve dominantniji su gram-negativni bacili, pa i neke gljivice.

Patogeni i uslovno patogeni mikroorganizmi koji se danas najčešće sreću kao prouzrokovači nozokomijalnih infekcija su bakterije, virusi i glji­vice: Escherichia coli, Klebsiella, Enterobacter, Staphylococcus aureus, Enterococcus, Pseudo­monas aeruginosa, Proteus, Streptococcus pycgenes, Serratia, zatim virusi influence, hepatitisa B, her-pesni virusi i gljivice Candida spp.

Ovaj redosled bakterija tipičan je za zemlje sa razvijenom i dobro organizovanom bolničkom službom, odakle se uglavnom i publikuju pouzdaniji podaci o karakteristikama današnjih intrahospitalnih infekcija. U različitim delovima sveta, zemljama i bolnicama učestalost uzročnika ovih infekcija ne mora da odgovara navedenom redosledu. Većina tih bakterija je uslovno patoge­na i izaziva tzv. “oportunističke” infekcije. Ove infekcije nastaju kada su odbrambene snage paci­jenta, iz različitih razloga, veoma oslabljene.

Značajnu ulogu u intrahospitalnim infekcija­ma imaju tzv. “bolnički sojevi” bakterija, koji nastaju selekcijom, pod uticajem učestale i dugotrajne antibiotske terapije na nekom bolničkom odjelje­nju. Rezistentni su na većinu antibiotika i održa­vaju se, naročito na odeljenjima za intenzivnu negu bolesnika, uprkos svim higijenskim merama. Na sreću, ovi sojevi su i vrlo malo patogeni.

Prema poreklu bolničke infekcije dele se na egzogene i endogene. Izvor infekcije u egzogenim infekcijama najčešće su drugi bolesnici sa klinički manifestnom ili supkli-ničkom infekcijom ili kliconoše. Nešto rede, to je bolnički personal (kliconoše, supkliničke, rede klinički ispoljene infekcije).

Putevi prenošenja infekcije. U egzogenoj intrahospitalnoj infekciji mogući su svi putevi prenošenja od izvora infekcije do osetljivog domaćina.

Kapljični (aerogeni) put širenja karakterističan je za mnoge virusne (grip, male i ovčje boginje i dr.) ali i bakterijske (streptokokne i stafilokokne infekcije, tuberkuloza) infekcije.

lntrahospitalno stečene pneumonije imaju visok letalitet (20-50%). Na odeljenjima respira­torne reanimacije one su uglavnom prouzroko­vane gram-negativnim bacilima, a letalitet iznosi i preko 50%. Predisponirajući faktori za razvoj ovih pneumonija su postojanje endotrahealnog tubusa, zatim hirurške intervencije na respira­tornom traktu, starost i imunosupresija.

Fekalno-oralno širenje infekcije rede se javlja u bolničkoj sredini i to kod loše lične higijene bolesnika i personala, u nezadovoljavajućim sanitarno-higijenskim uslovima bolničkog smeštaja.

 

 

naročito na dečijim odeljenjima, zatim u bolnica­ma za stare i mentalno retardirane osobe.

Ove infekcije šire se kontaktnim putem, ali su moguće i alimentarne i hidrične epidemije crevnih infekcija u navedenim ustanovama.

U bolnicama je veoma značajno i prenošenje infekcija prilikom sprovođenja dijagnostičkih i terapijskih postupaka (nesterilne brizgalice, igle, kateteri, zatim endoskopi i drugi instrumenti za pregled bolesnika).

Najčešće se koriste intravenski kateteri pa su i infekcije, preko njih prenete, veoma česte. Ove infekcije mogu se prepoznati po lokalnoj inflama-ciji ili flebitisu na mestu plasiranja katetera, odsustvu drugih izvora bakterijemije, kultivisa-njem materijala sa otvora katetera, na osnovu sepse koja ne reaguje na uobičajenu antimikrobnu ter­apiju i prestanka febrilnosti po uklanjanju katetera.

Urinarne bolničke infekcije su najčešće, a 80% ovih infekcija unosi se urinarnim kateterom.

Na priboru za inhalaciju, uređajima za veštač-ku ventilaciju bolesnika, gumenim kateterima i tubusima čak se mogu razmnožavati neke gram-negativne bakterije.

Infekcije herpes simpleks virusima (HSV-1 i HSV-2) lako se šire u bolničkoj sredini. U oralnim sekretima osoba inficiranih HSV-1, naročito ako se radi o imunokompromitovanim osobama, mogu se naći velike količine ovog virusa. Majke sa genitalnim herpesom i njihova novorođenčad često su izvor HSV-2 infekcije.

Od svih herpes virusa, varicela zoster virus (VZV) se najlakše prenosi. Na dečjim odeljenji­ma, naročito onkološkim, ova infekcija se lako širi kapljičnim putem, a kod imunokompromitovanih bolesnika moguća je i VZV reinfekcija sa teškim posledicama.

Nozokomijalne citomegalovirusne infekcije sreću se kod novorođenčadi, primalaca krvi ili kostne srži i drugih transplantata.. Ostali putevi prenošenja virusa u ovoj infekciji nisu česti.

Infekcija se može preneti i kontaminiranim infuzionim rastvorima i lekovima. Naročito su opasni inficirana krv i derivati krvi, kao i konta­minirani aparati za hemodijalizu, kojima se mogu preneti i virusi hepatitisa B i C, kao i HIV virus.

Testiranjem uzete krvi na prisustvo HBsAg danas je uglavnom sprečeno širenje HBV infekci­je ovim putem, ali invazivni dijagnostički postup­ci ugrožavaju i bolesnike i bolnički personal.

HCV infekcija se prenosi znatno teže u bolničkim uslovima, zbog male količine virusa u krvi inficiranih osoba. Ipak, lečenje na odeljenji­ma za hemodijalizu ugrožava ove bolesnike i kod njih je učestalost HCV infekcije srazmerna dužini lečenja i broju primljenih transfuzija krvi.

Uvođenjem obaveznog testiranja krvi testovi­ma visoke specifičnosti i osetjivosti, praktično je eliminisano prenošenje H1V virusa transfuzijama krvi. U zemljama gde je HIV infekcija široko rasprostranjena u opštoj populaciji, a testiranje krvi na prisustvo HIV infekcije neuredno i netačno, bolničko prenošenje ove infekcije preko trans­fuzija krvi je i dalje veoma značajno.

Infekcija zdravstvenih radnika koji rade sa HIV pozitivnim bolesnicima je retka – u jednoj studiji u sad, od 4867 ozleda kože sa rizikom za prenos HIV infekcije, samo je u 15 ozleđenih (0,31%) ova infekcija i preneta.

Od nozokomijalnih infekcija najčešće obolevaju nedonoščad i odojčad, kao i osobe starije od 60 godina. U ovih pacijenata prirodna odbrana organizma je manje vredna. Naime, u prvih se odbrambene snage organizma još nisu razvile, a u drugih je došlo do njihovog fiziološkog opadanja zbog starosti.

Složene hirurške intervencije (naročito na srcu i velikim krvnim sudovima), transplantacije organa, ugrađivanje proteza (veštački srčani zalisci, Deismeikeri, veštački kukovi i dr.) često su praćeni i produženom antibiotskom i imunosupresivnom terapijom, pa stvaraju uslove za bolničke infekcije. Ove infekcije posebno ugrožavaju bolesnike na odeljenjima za intenzivnu negu, bilo da su samo traheotomisani ili su i na veštačkoj ventilaciji, zatim bolesnike sa intravenskim ili urinarnim kate­terima, postoperativnim fistulama, itd. Učestale intrahospitalne infekcije u ovih bolesnika, koji se “veštački” održavaju u životu, označavaju se i kao “kondicionirane” infekcije.

Intrahospitalne infekcije često nastaju kod bolesnika sa oslabljenim humoralnim imunite­tom (mijelom, nefrotski sindrom, agamaglobu-linemija, osobe pod imunosupresivnom terapi­jom i dr.) ili kod bolesnika sa sniženim celularnim imunitetom (leukoze, maligna oboljenja uopšte, AIDS, imunosupresivna terapija).

Napredak medicine produžio je prosečan ljudski vek i omogućio preživljavanje i duži život bolesnika koji su ranije brzo umirali. Bolničko lečenje ovih osoba je češće i duže. To su novi kan­didati za oportunističke nozokomijalne infekcije.

Najčešće su intrahospitalne infekcije urinar-nog trakta, disajnih puteva, operativne rane, opekotina, kože i potkožnog tkiva.

Sprečavanje i suzbijanje intrahospitalnih infekcija. Intrahospitalne infekcije moraju biti prvo blagovremeno otkrivene. To nije problem u slučaju izbijanja klasičnih bolničkih epidemija (male i ovčje boginje, grip i dr.).

Međutim, danas su mnogo učestalije i značaj­nije bolničke infekcije koje se šire tiho i neprimet-no i koje moramo tražiti da bismo ih otkrili. To su često supkliničke ih sasvim atipične infekcije te se previđaju. One traže stalnu pažnju bolničkog lekara. Da bi otkrio postojanje i širenje ovakvih infekcija, bolnički lekar mora rutinski da vrši epi­demiološka, klinička i laboratorijska ispitivanja obolelih i sumnjivih pacijenata i personala.

Bez obzira na naše današnje poznavanje bolničkih infekcija i bez obzira na sredstva kojima raspolažemo za njihovo suzbijanje, opšte je miš­ljenje da se samo oko 25% ovih infekcija danas može sprečiti. I u najsuvremenijim bolriicarna svaka hospitalizacija nosi rizik od infekcije, naročito za odojčad i stare osobe, pa se treba zala­gati za kućno lečenje kad god je to moguće.

Međutim, bolnice će uvek postojati, pa se pre­poručuju sledeće mere za sprečavanje i suzbijanje intrahospitalnih infekcija:

7. Izolacija bolesnika. Postiže se izdvaja­njem obolelog u posebnu sobu (sa sopstvenim sanitarnim prostorijama). U radu oko ovih boles­nika koriste se i zaštitna sredstva (maska, ruka­vice, ogrtač) i obavezno pranje ruku pre i posle svakog kontakta sa bolesnikom ili redovna pra­mena rukavica.

Stroga izolacija (difterija, varicela, disemino-vani herpes zoster, lokalizovani herpes zoster kod imunosuprimiranih osoba, stafilokokna pneumo-nija, hemoragijske groznice, plućna kuga) znači korišćenje svih navedenih mera izolacije.

U respiratornim infekcijama (morbili, meningokokna infekcija, epidemični parotitis, pertusis) bolesnik treba da ima svoju sobu, a per­sonal koristi’maske i pere ruke posle svakog kon­takta sa bolesnikom.

Kod pacijenata sa suspektnom aktivnom tuberkulozom pluća ili larinksa, kao i otvorenom tuberkulozom mekih tkiva, izolacija mora biti još stroža – posebna soba sa negativnim vazdušnim pritiskom i čestom izmenom vazduha. Kad se bolesnik sa lakšim oblikom tuberkuloze pluća oporavlja, a 3 uzastopna pregleda sputuma na Kohov bacil daju negativne rezultate, ova izolaci­ja se može prekinuti.

Slični članci

Polno prenosive bolesti među mladima u modernom dobu

U modernom dobu, povećana dostupnost informacija, promene u društvenim normama i evolucija međuljudskih odnosa dovode do novih izazova u vezi...

Pročitaj jošDetails

Korona virus (COVID-19)

COVID-19, takođe poznat kao bolest korona virusa, je visoko zarazna respiratorna bolest koja se proširila širom sveta otkako je prvi...

Pročitaj jošDetails

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu?

Kako se leči Ebola i postoji li lek za Ebolu? Od početka 2014. godine, broj obolelih od Ebole rapidno raste....

Pročitaj jošDetails

Trihinoza

Trihinoza Trihinoza je uzrokovana nematodama Trichinella spiralis, čije se larve inkapsuliraju u skeletnim mišićima (naročito dija­fragmi, maseterima i okularnim mišićima)....

Pročitaj jošDetails

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti

Karakteristike najčešćih uzročnika akutne febrilnosti Uzročnici febrilnog stanja mogu se fizič­kim pregledom lako prepoznati ali, uprkos pažljivom kliničko-laboratorijskom ispiti­vanju postoje...

Pročitaj jošDetails

Toksični edem pluća

Toksični edem pluća Kao toksični edem pluća (TEP) označava se samo varijanta plućnog edema nastala inhalacijom otrovnih materija koje same...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Oksitetraciklin, hidrokortizon (Hydrocyclin, Geokorton)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.