Bolničke (intrahospitalne) nozokomijalne infekcije
Intrahospitalne ili nozokomijalne infekcije su infekcije koje nastaju kod hospitalizo-vanih bolesnika 2-3 dana po prijemu u bolnicu, u toku hospitalizacije i 2-3 dana po otpustu iz bolnice. .
epidemiološkim istraživanjima u našoj zemlji, najmanje 5-10% bolesnika u toku boravka u bolnici oboleva od neke intrahospitalne infekcije. Ove infekcije povećavaju prosečno trajanje bolničkog lečenja, morbiditet i mortalitet, kao i troškove lečenja, pa predstavljaju ozbiljan problem za svakog bolničkog lekara i celokupnu zdravstvenu službu.
Napredak medicine nije mnogo smanjio morbiditet u intrahospitalnim infekcijama. Očekuje se da će u budućnosti problem ovih infekcija biti sve veći i složeniji.
Intrahospitalne infekcije stare su koliko i bolničko lečenje Sačuvani podaci o prvim bolnicama u staroj Grčkoj i Rimu kazuju da su one bile rasadnici infekcija i “kuće smrti”.
Ni kasnije, sve do sredine 19. veka, stanje se nije bitno poboljšalo pa su “hospitalne groznice”, “hospitalne gangrene”, “puerperalne groznice” i dr. harale u hirurškim, ginekološko-akušerskim i dečijim odeljenjima. Operisana osoba, ranjenik ili porodilja su tek posle srećno preležane “groznice” mogli da računaju da živi izađu iz bolnice!
Sredinom 19. veka otkriće mikroorganizama, prouzrokovača bolesti i uvođenje principa anti-sepse i asepse u porođajnu salu i bolnicu uopšte (Semmelweiss, Lister), doveli su do pada broja nozokomijalnih infekcija.
Otkriće i primena sulfonamida i antibiotika potisnuli su streptokokne infekcije iz nozokomijalne patologije (streptokok je ostao osetljiv na gotovo sve antibiotike) a u prvi plan je dospeo stafilokok, koji je vrlo brzo razvijao rezistenciju na antibiotike.
Počev od 60-ih godina 20. veka, stafilokok postepeno gubi primat kao uzročnik intrahospitalnih infekcija (iz razloga koji nisu sasvim rasvetljeni) a sve dominantniji su gram-negativni bacili, pa i neke gljivice.
Patogeni i uslovno patogeni mikroorganizmi koji se danas najčešće sreću kao prouzrokovači nozokomijalnih infekcija su bakterije, virusi i gljivice: Escherichia coli, Klebsiella, Enterobacter, Staphylococcus aureus, Enterococcus, Pseudomonas aeruginosa, Proteus, Streptococcus pycgenes, Serratia, zatim virusi influence, hepatitisa B, her-pesni virusi i gljivice Candida spp.
Ovaj redosled bakterija tipičan je za zemlje sa razvijenom i dobro organizovanom bolničkom službom, odakle se uglavnom i publikuju pouzdaniji podaci o karakteristikama današnjih intrahospitalnih infekcija. U različitim delovima sveta, zemljama i bolnicama učestalost uzročnika ovih infekcija ne mora da odgovara navedenom redosledu. Većina tih bakterija je uslovno patogena i izaziva tzv. “oportunističke” infekcije. Ove infekcije nastaju kada su odbrambene snage pacijenta, iz različitih razloga, veoma oslabljene.
Značajnu ulogu u intrahospitalnim infekcijama imaju tzv. “bolnički sojevi” bakterija, koji nastaju selekcijom, pod uticajem učestale i dugotrajne antibiotske terapije na nekom bolničkom odjeljenju. Rezistentni su na većinu antibiotika i održavaju se, naročito na odeljenjima za intenzivnu negu bolesnika, uprkos svim higijenskim merama. Na sreću, ovi sojevi su i vrlo malo patogeni.
Prema poreklu bolničke infekcije dele se na egzogene i endogene. Izvor infekcije u egzogenim infekcijama najčešće su drugi bolesnici sa klinički manifestnom ili supkli-ničkom infekcijom ili kliconoše. Nešto rede, to je bolnički personal (kliconoše, supkliničke, rede klinički ispoljene infekcije).
Putevi prenošenja infekcije. U egzogenoj intrahospitalnoj infekciji mogući su svi putevi prenošenja od izvora infekcije do osetljivog domaćina.
Kapljični (aerogeni) put širenja karakterističan je za mnoge virusne (grip, male i ovčje boginje i dr.) ali i bakterijske (streptokokne i stafilokokne infekcije, tuberkuloza) infekcije.
lntrahospitalno stečene pneumonije imaju visok letalitet (20-50%). Na odeljenjima respiratorne reanimacije one su uglavnom prouzrokovane gram-negativnim bacilima, a letalitet iznosi i preko 50%. Predisponirajući faktori za razvoj ovih pneumonija su postojanje endotrahealnog tubusa, zatim hirurške intervencije na respiratornom traktu, starost i imunosupresija.
Fekalno-oralno širenje infekcije rede se javlja u bolničkoj sredini i to kod loše lične higijene bolesnika i personala, u nezadovoljavajućim sanitarno-higijenskim uslovima bolničkog smeštaja.
naročito na dečijim odeljenjima, zatim u bolnicama za stare i mentalno retardirane osobe.
Ove infekcije šire se kontaktnim putem, ali su moguće i alimentarne i hidrične epidemije crevnih infekcija u navedenim ustanovama.
U bolnicama je veoma značajno i prenošenje infekcija prilikom sprovođenja dijagnostičkih i terapijskih postupaka (nesterilne brizgalice, igle, kateteri, zatim endoskopi i drugi instrumenti za pregled bolesnika).
Najčešće se koriste intravenski kateteri pa su i infekcije, preko njih prenete, veoma česte. Ove infekcije mogu se prepoznati po lokalnoj inflama-ciji ili flebitisu na mestu plasiranja katetera, odsustvu drugih izvora bakterijemije, kultivisa-njem materijala sa otvora katetera, na osnovu sepse koja ne reaguje na uobičajenu antimikrobnu terapiju i prestanka febrilnosti po uklanjanju katetera.
Urinarne bolničke infekcije su najčešće, a 80% ovih infekcija unosi se urinarnim kateterom.
Na priboru za inhalaciju, uređajima za veštač-ku ventilaciju bolesnika, gumenim kateterima i tubusima čak se mogu razmnožavati neke gram-negativne bakterije.
Infekcije herpes simpleks virusima (HSV-1 i HSV-2) lako se šire u bolničkoj sredini. U oralnim sekretima osoba inficiranih HSV-1, naročito ako se radi o imunokompromitovanim osobama, mogu se naći velike količine ovog virusa. Majke sa genitalnim herpesom i njihova novorođenčad često su izvor HSV-2 infekcije.
Od svih herpes virusa, varicela zoster virus (VZV) se najlakše prenosi. Na dečjim odeljenjima, naročito onkološkim, ova infekcija se lako širi kapljičnim putem, a kod imunokompromitovanih bolesnika moguća je i VZV reinfekcija sa teškim posledicama.
Nozokomijalne citomegalovirusne infekcije sreću se kod novorođenčadi, primalaca krvi ili kostne srži i drugih transplantata.. Ostali putevi prenošenja virusa u ovoj infekciji nisu česti.
Infekcija se može preneti i kontaminiranim infuzionim rastvorima i lekovima. Naročito su opasni inficirana krv i derivati krvi, kao i kontaminirani aparati za hemodijalizu, kojima se mogu preneti i virusi hepatitisa B i C, kao i HIV virus.
Testiranjem uzete krvi na prisustvo HBsAg danas je uglavnom sprečeno širenje HBV infekcije ovim putem, ali invazivni dijagnostički postupci ugrožavaju i bolesnike i bolnički personal.
HCV infekcija se prenosi znatno teže u bolničkim uslovima, zbog male količine virusa u krvi inficiranih osoba. Ipak, lečenje na odeljenjima za hemodijalizu ugrožava ove bolesnike i kod njih je učestalost HCV infekcije srazmerna dužini lečenja i broju primljenih transfuzija krvi.
Uvođenjem obaveznog testiranja krvi testovima visoke specifičnosti i osetjivosti, praktično je eliminisano prenošenje H1V virusa transfuzijama krvi. U zemljama gde je HIV infekcija široko rasprostranjena u opštoj populaciji, a testiranje krvi na prisustvo HIV infekcije neuredno i netačno, bolničko prenošenje ove infekcije preko transfuzija krvi je i dalje veoma značajno.
Infekcija zdravstvenih radnika koji rade sa HIV pozitivnim bolesnicima je retka – u jednoj studiji u sad, od 4867 ozleda kože sa rizikom za prenos HIV infekcije, samo je u 15 ozleđenih (0,31%) ova infekcija i preneta.
Od nozokomijalnih infekcija najčešće obolevaju nedonoščad i odojčad, kao i osobe starije od 60 godina. U ovih pacijenata prirodna odbrana organizma je manje vredna. Naime, u prvih se odbrambene snage organizma još nisu razvile, a u drugih je došlo do njihovog fiziološkog opadanja zbog starosti.
Složene hirurške intervencije (naročito na srcu i velikim krvnim sudovima), transplantacije organa, ugrađivanje proteza (veštački srčani zalisci, Deismeikeri, veštački kukovi i dr.) često su praćeni i produženom antibiotskom i imunosupresivnom terapijom, pa stvaraju uslove za bolničke infekcije. Ove infekcije posebno ugrožavaju bolesnike na odeljenjima za intenzivnu negu, bilo da su samo traheotomisani ili su i na veštačkoj ventilaciji, zatim bolesnike sa intravenskim ili urinarnim kateterima, postoperativnim fistulama, itd. Učestale intrahospitalne infekcije u ovih bolesnika, koji se “veštački” održavaju u životu, označavaju se i kao “kondicionirane” infekcije.
Intrahospitalne infekcije često nastaju kod bolesnika sa oslabljenim humoralnim imunitetom (mijelom, nefrotski sindrom, agamaglobu-linemija, osobe pod imunosupresivnom terapijom i dr.) ili kod bolesnika sa sniženim celularnim imunitetom (leukoze, maligna oboljenja uopšte, AIDS, imunosupresivna terapija).
Napredak medicine produžio je prosečan ljudski vek i omogućio preživljavanje i duži život bolesnika koji su ranije brzo umirali. Bolničko lečenje ovih osoba je češće i duže. To su novi kandidati za oportunističke nozokomijalne infekcije.
Najčešće su intrahospitalne infekcije urinar-nog trakta, disajnih puteva, operativne rane, opekotina, kože i potkožnog tkiva.
Sprečavanje i suzbijanje intrahospitalnih infekcija. Intrahospitalne infekcije moraju biti prvo blagovremeno otkrivene. To nije problem u slučaju izbijanja klasičnih bolničkih epidemija (male i ovčje boginje, grip i dr.).
Međutim, danas su mnogo učestalije i značajnije bolničke infekcije koje se šire tiho i neprimet-no i koje moramo tražiti da bismo ih otkrili. To su često supkliničke ih sasvim atipične infekcije te se previđaju. One traže stalnu pažnju bolničkog lekara. Da bi otkrio postojanje i širenje ovakvih infekcija, bolnički lekar mora rutinski da vrši epidemiološka, klinička i laboratorijska ispitivanja obolelih i sumnjivih pacijenata i personala.
Bez obzira na naše današnje poznavanje bolničkih infekcija i bez obzira na sredstva kojima raspolažemo za njihovo suzbijanje, opšte je mišljenje da se samo oko 25% ovih infekcija danas može sprečiti. I u najsuvremenijim bolriicarna svaka hospitalizacija nosi rizik od infekcije, naročito za odojčad i stare osobe, pa se treba zalagati za kućno lečenje kad god je to moguće.
Međutim, bolnice će uvek postojati, pa se preporučuju sledeće mere za sprečavanje i suzbijanje intrahospitalnih infekcija:
7. Izolacija bolesnika. Postiže se izdvajanjem obolelog u posebnu sobu (sa sopstvenim sanitarnim prostorijama). U radu oko ovih bolesnika koriste se i zaštitna sredstva (maska, rukavice, ogrtač) i obavezno pranje ruku pre i posle svakog kontakta sa bolesnikom ili redovna pramena rukavica.
Stroga izolacija (difterija, varicela, disemino-vani herpes zoster, lokalizovani herpes zoster kod imunosuprimiranih osoba, stafilokokna pneumo-nija, hemoragijske groznice, plućna kuga) znači korišćenje svih navedenih mera izolacije.
U respiratornim infekcijama (morbili, meningokokna infekcija, epidemični parotitis, pertusis) bolesnik treba da ima svoju sobu, a personal koristi’maske i pere ruke posle svakog kontakta sa bolesnikom.
Kod pacijenata sa suspektnom aktivnom tuberkulozom pluća ili larinksa, kao i otvorenom tuberkulozom mekih tkiva, izolacija mora biti još stroža – posebna soba sa negativnim vazdušnim pritiskom i čestom izmenom vazduha. Kad se bolesnik sa lakšim oblikom tuberkuloze pluća oporavlja, a 3 uzastopna pregleda sputuma na Kohov bacil daju negativne rezultate, ova izolacija se može prekinuti.