Trovanje antidepresivima (prekomerna doza i neželjena dejstva)
Antidepresivi su lekovi koji uklanjaju simptome depresije.
Od svih antidepresiva, trovanja trici-kličnim lekovima (TCD) je najčešće i po kliničkoj slici najteže trovanje. Uglavnom je reč o namernim suicidalnim trovanjima što još više potencira težinu kliničke slike. Toksična doza za TCD za odrasle iznosi 7-127 mg/kg, a za decu 10 mg/kg, dok je
Klinička slika
U kliničkoj slici dominira konfuznost, agitiranost, halucinacije uz različite poremećaje svesti. Koma obično traje 6 do 9 sati, zapažaju se i epi napadi tipa grand mal. Neurološki znaci su hiperrefleksija, hore-oatetoza i često pozitivan Babinski. Periferni antiholinergički efekti su crvenilo lica, suva koža, hiperpireksija i midrijaza.
Kardiotoksičnost je glavni uzrok smrti u ovim trovanjima i za nastanak ovog efekta karakterističan je trias:
- antiholinergičko delovanje, odgovorno za sinusnu tahikardiju,
- simpatomimetičko delovanje, usled blokade preuzimanja noradrenalina na adrenergičkim neuronima koje potencira tahikardiju i hipertenziju, ali izaziva i aritmije aktivacijom latentnih „pejs-mejker” ćelija miokarda,
- kinidinu sličan efekat koji rezultira smanjenjem kontraktilnosti srčanog mišića, frekvencije i koronarnog protoka. Elek-trokardiografski se zapaža produženje AV intervala, blokovi leve i desne grane, bi i trifascikularni blokovi i AV blokovi svih stepena. Takode, često se viđaju ventrikularne ekstrasistole, ne retko po tipu bigeminije, ventrikularna tahikardija i fibrilacija, a ni iznenadni arest nije neuobičajen. Gasne analize obično pokazuju izraženu acidozu.
U slučajevima sa ponovljenim kon-vulzivnim atacima, u statusu epileptikusu, često se javlja i rabdomioliza, mioglobinu-rija sa posledičnom bubrežnom insufici-jencijom, refraktarna hipotenzija, hipoter-mija pa i DIK. Moguće plućne komplikacije su respiratorni distres sindrom i aspiracio-na bronhopneumonija.
Lečenje
Pre svih mera i postupaka neophodno je proceniti vitalne funkcije i po potrebi sprovesti mere kardiopulmonalne reanimacije (intubacija, veštačka ventilacija i EKG mo-nitoring). Zatim isprati želudac, dati aktivni ugalj pa laksative. Obavezno korigova-ti acidobazni dizbalans (acidozu) davanjem infuzija rastvora bikarbonata. Lečenje opasnih antiholinergičkih manifestacija sprovodi se opreznim davanjem fizostigmina i.v. lagano. Antiaritmični lekovi (fenitoin, lidokain, propranolol) takode su korisni kod uporih poremećaja, mada i privremeni pejsmejker može biti neophodan. Hipotenzija se kupira infuzijama bikarbonata, a ukoliko je refraktarna, primeniti stimulaciju dopaminom. Ako se i ovako ne postigne uspeh, u terapiju se uvodi noradrena-lin a zatim dobutamin. Hipertermiju sprečavati hladnim kupkama, a hipotermiju utopljavanjem. Hemoperfuzija sa aktivnim ugljem daje dobre rezultate u eliminaciji le-ka iz plazme.