Trovanje neurolepticima (prekomerna doza i neželjena dejstva)
Neuroleptici (antipsihotici) su velika grupa lekova koja se uglavnom primenju-je u lečenju šizofrenija, ali su efikasni i u drugim psihozama i stanjima agitacije.
Široka primena ovih lekova, posebno od sredine šezdesetih do kraja sedamdesetih godina, imala je za posledicu veliki broj akutnih trovanja, bilo pojedinačno ili udruženi sa drugim psihotropnim lekovima.
Mehanizam toksičnog delovanja Najznačajnije toksično delovanje ne-uroleptika ispoljava se na miokard i nervni sistem. Svoj efekat ispoljavaju preko anti-holinergičkog efekta i periferne alfa-adre-nergičke blokade:
- antiholinergički efekat manifestuje se sedacijom, sinusnom tahikardijom i usporenom peristaltikom GI trakta,
- periferna alfa-adrenergička blokada ogleda se u perifernoj vazodilataciji i or-tostatskoj hipotenziji; prolazna hiper-tenzija koja se viđa u lakšim slučajevima trovanja, verovatno je posledica poremećenog neuronalnog preuzimanja kateholamina.
Najznačajniji je ipak efekat na sam miokard u vidu smanjenja kontraktilnosti i remećenja sprovodenja. U EKG-u se regi-struju produženje PR i QT intervala, depresija ST segmenta i aplatacija ili čak inverzija T talasa.
Neurotoksičnost neuroleptika posledica je depresivnog delovanja na retikularni aktivirajući sistem u hipotalamusu koji je odgovoran za proces buđenja. Depresija hi-potalamusa izaziva vazodilataciju i orto-statsku hipotenziju. Hipotermija, a ponekad i hipertermija, takode su posledica hi-potalamičke disfunkcije.
Blokada dopaminergičkih receptora u trovanju neurolepticima odgovorna je za disbalans između neurotransmitera u korpusu striatumu, pre svih dopamina i ace-tilholina, i pojavu ekstrapiramidalnih reakcija.
Klinička slika
Obično jedan do dva sata nakon inge-stije toksičnih doza dolazi do sedacije i različitog stepena poremećaja svesti. Depresivno delovanje na CNS uglavnom se manifestuje letargijom, dizartrijom i ataksijom. Depresija respiratornog sistema je retka, osim u kombinaciji sa drugim psi-hofarmacima. Zenice su miotične, tromih reakcija. Hipotenzija, posebno dijastolna, jeste dominantan znak kardiotoksičnosti. U EKG-u se mogu videti sinusna i/ili ventri-kularna tahikardija, produženje PR i QT i AV blokovi i blokovi grana.
Lečenje
Terapija je ista kao kod svih peroral-nih intoksikacija. Kod kompromitovanih vitalnih funkcija obezbediti adekvatnu ventilaciju i EKG monitoring. Hipotenziju ko-rigovati postavljanjem pacijenta u Trendel-burgov položaj i infuzijama Ringer laktata. Vazopresorni amini sa mešanim alfa i beta adrenergičkim delovanjem (dopamin) nisu preporučljivi jer mogu pogoršati već postojeću hipotenziju. Zbog toga je noradrena-lin (alfa adrenergički agonist) lek izbora. Ventrikularne poremećaje srčanog ritma sprečavati infuzijama lidokaina i infuzijama bikarbonata. Po potrebi plasirati privremeni pejsmejker i korigovati hipokalemiju.
Najteža komplikacija u trovanju neuro-lepticima jeste maligni neuroleptični sindrom koji karakteriše izražena ekstrapira-midalna reakcija sa hipertonusom skeletne muskulature, promené u stanju svesti, hi-pertermija, rabdomioliza, akutna bubrežna insuficijencija. Ovaj sindrom može se javiti i u terapiskim dozama kod preosetljivo-sti na neuroleptike.