Trovanje bnzodijazepinima
Benzodiazepini (BZD) ubrajaju se u grupu anksiolitika i zasigurno su najčešće propisivani lekovi u svetskim okvirima.
U svim slučajevima trovanja lekovima, benzodiazepini, sami ili u kombinaciji sa drugim lekovima i/ili alkoholom, učestvuju sa blizu 60%. Razlog je svakako i zbog toga što su to najčešće propisivani lekovi zbog svoje anksiolitične efikasnosti, sigurnosti primene i niske cene.
Mehanizam toksičnog delovanja
Najveći broj simptoma i znakova u akutnom trovanju rezultat su sedativnog delovanja na CNS u kome ovi lekovi de-luju selektivno na polisinaptičke puteve stimulacijom inhibitornog dejstva neurotransmitera GABA-e. Istovremeno, oslobođena GABA izaziva hiperpolarizaci-ju postsinaptičke membrane povećavajući propustljivost za hlorni jon. Na taj način benzodijazepini povećavaju nivo GABA-e u mozgu, što je njihovo primarno neurohemijsko delovanje. Čak i u visokim dozama benzodijazepini nemaju veći efekat na respiratorni centar, ali u kombinaciji sa alkoholom i drugim psiho-farmacima mogu potencirati depresivno delovanje na respiraciju. Benzodiazepini imaju i antiholinergički efekat koji se is-poljava širokim zenicama, suvoćom usta i tahikardijom.
Klinička slika
Kliničkom slikom dominiraju znaci sedacije sa poremećajem svesti sve do nivoa kome, ataksija i dizartrija, hipotonija, hipo-refleksija, midrijaza i nistagmus. Medu kardiocirkulatornim poremećajima tahikar-dija je najčešći znak. U EKG-u se mogu zapaziti različite smetnje u provođenju, AV blok I stepena, interventrikularne smetnje provođenja, pa i blok leve grane. Od metaboličkih poremećaja najčešće se registruje hipokalemija a opisan je i slučaj pseudohiperosmolarne kome bez ketoacidoze.
Lečenje
Kao i kod ostalih trovanja lekovima, ukoliko prethodno nisu potrebne mere kardiopulmonalne reanimacije, treba isprati želudac, dati aktivni ugalj i laksative, korigovati acidobazni i elektrolitski dis-balans. U slučajevima dubljeg poremećaja svesti (sopor, koma) i depresije disanja, sredstvo izbora je flumazenil, specifični antagonist benzodiazepinskih receptora. Već posle jedne ampule od 0,5 mg bolesnik se obično budi iz kome, postaje svestan, odgovara adekvatno na postavljena pitanja a disanje se normalizuje. Ukoliko ima potrebe doza se može ponoviti jer je po-luvreme eliminacije flumazenila mnogo kraće od benzodiazepina i često dolazi do resedacije.