Streptokokna (pneumokokna) pneumonija
Pneumokok je najčešći bakterijski uzročnik plućnih infekcija kod odraslih svih dobnih kategorija, u vanbolničkim i bolničkim uslovima.
Bolest se uglavnom javlja sporadično, ali je ipak češća tokom zime. Nazofarinks (nosnni deo ždrela) je prirodno stanište pneumokoka kod 5 do 25% zdravih odraslih osoba. Poznato je preko 80 serotipova baziranih na antigenskoj razlici polisaharida kapsule, koji posle preležane infekcije stvaraju specifični imunitet.
Kako se manifestuje streptokokna pneumonija?
Klinički opis bolesti dobro je poznat.
Opšti i respiratorni simptomi počinju naglo i već za nekoliko sati prisutni su u intenzivnoj formi. U trećine bolesnika može se videti herpes na usnama.
Kako se leči streptokokna pneumonija?
Nakon uobičajenog dijagnostičkog postupka pristupa se lečenju, najbolje penicilinskim lekovima, makrolidskim ili cefalosporinima. Svi tipovi pneumokoka rezistentni (otporni) su na aminoglikozide, a jedan broj na tetracikline, o čemu treba voditi računa pri određivanju početne empirijske terapije.
Pneumokokna vakcina se u prevenciji infekcija koristi više od deset godina. Zaštita traje nekoliko godina, kod zdravih osoba, a nešto kraće kod bolesnika sa slabom odbrambenom funkcijom.