Šta je vizing?
Vizing predstavlja sviranje, ili zviždanje u grudima koje nastaje tokom disanja. Da bi se ova pojava dogodila mora da postoji suženje u disajnim putevima, preko koga vazduh ide većom brzinom i čini turbulentni tok.
Najčešći uzrok nastanka vizinga su bolesti pluća (bronhijalna astma), ali mogu biti i kompresija (tumori), ili prisustvo stranih tela u disajnim putevima.
Trebalo bi napomenuti da je vizing simptom ukoliko ga pacijent čuje, a znak ukoliko se čuje stetoskopom od strane doktora. Takodje, trebalo bi razlikovati vizing od stridora koji predstavlja grub, visoki, vibratorni zvuk. Stridor koji se čuje prilikom izdisaja ukazuje na opstrukciju donjih disajnih puteva, a stridor koji se čuje prilikom udisaja ukazuje na opstrukciju gornjih disajnih puteva (grkljan) i može biti životno ugrožavajuće stanje.
Neki podaci pokazuju da je čak kod svakog trećeg deteta sa vizingom prisutna neka alergija i propratne bolesti kao što je ekcem, polenska kijavica, rinitisi…
Kako se manifestuje vizing?
Kao što je već pomenuto, vizing se manifestuje kao sviranje, ili zviždanje u grudima, a mehanizam nastanka je zadržavanje vazduha u alveolama, u kojima se krv obogaćuje kiseonikom, a oslobadja ugljen-dioksida (vazduh se zadržava zbog opstrukcije drugih puteva).
Tom prilikom dolazi do pokušaja da se taj vazduh izbaci, a zbog povećanja pritiska oko disajnog puta dolazi do kolapsa većih disajnih puteva (prevashodno traheje), pa vazduh koji njom prolazi počinje da se kreće turbulentno i dolazi do pojave zviždanja.
Vizing se, prema tome, čuje prilikom izdisaja, iako većina ljudi teškoće sa disanjem koje prate ovaj fenomen, povezuju sa udisajem.
Vizing se češće nalazi kod dece, nego kod odraslih, jer se disajni putevi još nisu u potpunosti razvili, a povećana telesna težina može doprineti njegovoj pojavi.
Dijagnoza bolesti koja izaziva vizing?
Veoma je bitno ustanoviti koja bolest je u osnovi vizinga. Kako je napomenuto, najčešće je u pitanju astma, ali se mora načiniti detaljan objektivni pregled (obavezno slušanje stetoskopom), testovi plućne funkcije (spirometrija), rendgenski snimak grudnog koša, analize krvi i ispljuvka.
Komplikovanija snimanja (skener, magnetna rezonanca i scintigrafija pluća) nešto se redje koriste i rezervisana su za teže slučajeve.
Kako se leči vizing?
Neophodno je lečenje bolesti koja uzrokuje pojavu vizinga. Sam vizing se može tretirati bronhodilatatorima (lekovima za širenje disajnih outeva), jer je u osnovi njihovo suženje.