Akutni oblik bronhopulmonalne aspergiloze
Alergijska bronhopulmonalna aspergiloza je infiltraciona bolest pluća izazvana gljivicom Aspergillus fumigatus.
Etiopa togeneza
Udisanjem spora gljivice Aspergillus fumigatus koje se zadržavaju u sekretu, naročito u uslovima smanjene fagocito- ze spora, počinje proces oštećenja tkiva. Temperatura ljudskog tela pogoduje rastu gljivice Aspergillus fumigatus, te se stvaraju vegetacioni elementi (hife). U uslovima dužeg zadržavanja gljivice u ljudskom telu razvija se senzibilizacija, najpre anafilaksijskog tipa, a posle ponovnog unosa antigena aktivišu se mast-ćelije i oslobađaju preformisani medijatori histamin, eozinofilni hemotaksijski faktor, a od novoformiranih medijatora prostaglandini i leukotrijeni. Medijatori povećavaju propu- stljivost krvnih sudova, a eozinofilni i ne- utrofilni leukociti svojim toksičnim medijatorima oštećuju tkiva. Kasnije se na već uspostavljenu preosetljivost I tipa nadove- zuje III tip preosetljivosti, uz posredovanje antitela iz klase imunoglobulina G stvorenih u regionalnim limfnim žlezdama. S jedne strane, imunski kompleksi aktivišu komplement i preko anafilatoksina dalje se aktivišu mast-ćelije i održava proces infla- macije, s druge strane i razvoj Artusovog vaskulitisa.
Mesto procesa inflamacije su terminalne bronhiole i limfno tkivo bronha.
Klinička slika
Najčešće u zimskim mesecima nastaju epizode s naglim početkom, jezom, drhtavicom, povišenom temperaturom tela do 39°C, s napadima kašlja, iskašljavanjem, ponekad s minimalnim hemoptizijama, sviranjem u grudima. Karakterističan je braon- kast sputum u kome se mogu naći (mikroskopski) hife.
Auskultacijski nalaz na oboleloj strani pluća su niskotonski i visokotonski vising i ranoinspirijumski i ekspirijumski pukoti.
Radiografski nalaz su prolazne i trajne nenormalnosti: difuzni infiltrati i lobarni ili segmentni kolapsi plućnog tkiva prolaznog toka, dok proksimalne bronhiektazi- je i fibrozne promene gornjeg lobusa predstavljaju trajne promene.
U početku bolesti postoji, ukoliko kliničkom slikom dominira bronhijalna astma, insuficijencija ventilacije pluća opstrukcio- nog tipa. Ako je reč o kolapsu većeg dela pluća (usled začepljenja mukusnim čepom), insuficijencija ventilacije pluća pokazuje restrikcioni tip. Pozni oblici bolesti, kod kojih je već ispoljena fibroza, uglavnom pokazuju restrikcioni tip insuficijen- cije ventilacije pluća.
Bolest se javlja u pet kliničkih oblika: akutni, remisioni, recidivni, kortikozavisni oblik i sekundarna fibroza pluća. Nažalost, bolest se često ne prepoznaje u akutnom obliku, pa čak ni u nekoliko sledećih reci- divnih pojava. Ponavljanim epizodama oštećuje se plućno tkivo i nastaju fibrozne promene, koje su ireverzibilne.
Dijagnostika
Dijagnostički kriterijumi su:
- bronhijalna astma (u mnogim slučajevima),
- periferna eozinofilija (veća od 1 000/ mm ),
- radiografske nenormalnosti,
- pozitivan rezultat intradermnog testa na gljivicu Aspergillus fumigatus,
- povišen titar ukupnog IgE (više od 1 000 IU/mm3),
- mikroskopskim pregledom nađene hife gljivice Aspergillus fumigatus.
Diferencijalna dijagnoza
- bronhijalna astma,
- hronični bronhitis,
- rekurentna pneumonija,
- tuberkuloza pluća
- bronhiektazije drugog uzroka.
Lečenje
Lečenje alergijske bronhopulmonalne aspergiloze uglavnom nije zadovoljavajuće, jer za sada se ne može efikasno ukloniti gljivica Aspergillus fumigatus i spreči- ti rekolonizacija u bronhu. Za sada ne postoji antimikotična terapija koja bi bila dovoljno efikasna a da pri tome ne bude isuviše toksična. Bez sigurne i efikasne antigljivične terapije ciljevi terapije su sle- deći:
- optimalno suzbijanje i uklanjanje astma- tičnih simptoma,
- neodložno lečenje kliničkog pogoršanja koje se javlja istovremeno s pojavom radiografskih nenormalnosti,
3- suzbijanje bronhopulmonalnog imuno- patološkog odgovora na gljivicu Aspergillus fumigatus.
Optimalno suzbijanje i uklanjanje ast- matičnih simptoma veoma je važno, možda još važnije nego kada je bronhijalna astma bez alergijske bronhopulmonalne aspergiloze. Naime, mukusni čepovi u kojima se nalaze hife gljivice Aspergillus fumigatus lakše se stvaraju u bronhu koji je u spazmu.
Glikokortikoidni lekovi se mogu koristiti peroralno u cilju lečenja bronhijalne astme, ali i inhalacionim putem, bez bojazni da će se rast gljivice pojačati. Međutim, in- halaciona glikokortikoidna terapija neće mnogo pomoći u lečenju plućnih eozino- filnih infiltrata. U lečenju bronhijalne astme mogu se primeniti bronhodilatacioni lekovi iz grupe beta-agonista (salbutamol) ili lekovi iz grupe ksantina.
Neodložna terapija pogoršanja bolesti praćena radiografskim nenormalnostima sastoji se u primeni velikih doza pred- nisona, oko 0,5-0,75 mg/kg/tt dnevno, sve dok se promene na radiografiji pluća održavaju i klinička slika i tok bolesti ne pokažu da je bolest u povlačenju. Međutim, ponekad se mukusni čepovi koji uzrokuju lobarni ili segmentni kolaps pluća ne mogu ukloniti ovakvom terapijom, čak ni većim dozama glikokor- tikoidnih lekova. Katkada, pored lečenja prednisonom, bronhodilatacionim leko- vima i fizikalnom terapijom, kojom se olakšava drenaža bronha, neophodna je i bronhoskopija radi uklanjanja mukusnog čepa.
Suzbijanje bronhopulmonalnog imuno- patološkog odgovora na gljivicu Aspergillus fumigatus najbolje se sprovodi gliko- kortikoidnom terapijom koja se primenjuje u akutnim epizodama ili pri recidivu bolesti, u dnevnoj dozi od 0,5-0,75 mg/kg/tt, a u održavanju remisije bolesti oko 10 mg dnevno.
Prognoza
Alergijska bronhopulmonalna aspergi- loza je vrlo teška komplikacija bronhijalne astme. Bolest je obično hroničnog toka, s recidivima plućnih infiltracija i kolapsa pojedinih delova pluća. Dugotrajna primena glikokortikoidnih lekova može da predu- predi pogoršanje bolesti, ali ne i razvoj bronhiektazija kod većine bolesnika. Kod pojedinih bolesnika nije moguće predvide- ti tok bolesti, tim pre što valja imati na umu štetna dejstva dugotrajne glikokorti- koidne terapije.