Sepsa (trovanje krvi)
U skladu sa aktuelnim shvatanjima generalizovane infekcije, u savremenoj medicinskoj terminologiji upotrebljavaju su sledeći pojmovi:
Bakterijemija označava prisustvo živih bakterija u krvi, što se dokazuje pozitivnom hemokulturom (pri čemu, izuzev eventualnog prolaznog povišenja telesne temperature, nema drugih znakova generaliozovanog, sistemskog oboljenja); bakterijemija može biti prolazna (tranzitorna), ali se može i ponavljati, čak i u pravilnim vremenskim intervalima (intermitentna), izazvana istom ili različitim bakterijama;
Septikemija je sistemska bolest izazvana širenjem mikroorganizama i njihovih toksina krvlju;
Sepsa je širi pojam od septikemije i označava sistemski inflamatorni odgovor (SIRS – “systemic inlammatory response syndrome”) izazvan mikroorganizmima, bez obzira da li se oni raznose krvlju (što se najčešće dešava) iii ostaju u lokalnom žarištu;
Sistemski inflamatorni odgovor je reakcija organizma na različite, pa i biološke agense koji ga napadaju, a koji ima najmanje dva od sledećih kliničkih znakova:
♦ oralnu (u usnoj duplji) temperaturu >38 ili <36°C,
♦ brzinu disanja > 20/min
♦ srčanu frekvenciju > 90/min
♦ broj leukocita > 12,000/|iL ili < 4,000/|iL, odnosno pojavu > 10% mladih formi
Tešku sepsu odlikuju jedan ili više znakova disfunkcije organa (nastalih zbog hipoperfuzije ili hipotenzije), kao što su metabolička acidoza, poremećaj mentalnogstanja, oligurija ili respiratorni distres sindrom;
Septička hipotenzija je smanjenje arterijskog krvnog pritiska ispod 90 mmHg, odnosno za 40 mmHg u odnosu na početnu vrednost, izazvano isključivo imunsko-metaboličkini procesima vezanim za sepsu;
Septičkf šok (SŠ) je sepsa sa hipotenzijom (art. pritisak < 90 mm Hg, odnosno za 40 mm Hg niži od početne vrednosti), koja se ne popravlja.
Refrakterni septički šok je stanje koji taje više
od 1 časa, bez povoljnog odgovora na unos tečnosti i vazoaktivnih amina;
Multiorganska disfunkcija (multiple organ dysfunction syndrom – MODS) predstavlja poremećaj rada više organa, koja zahteva posebne terapijske mere da bi se održala njihova funkcija, odnosno homeostaza.
Kao što se vidi, sepsa je pojam kojim se označava sistemsko (generalizovano) zapaljenjsko oboljenje koje je pokrenula infekcija. Do sepse dolazi zbog diseminacije mikroorganizama (bakterija, gljivica) krvnom strujom, ali i zbog imunsko-metaboličkih procesa koji prate infekciju. Kako se stimulacija imunsko-metaboličkih zbivanja sa multisistemskim oštećenjem može odigrati i u tkivima, izvan krvi, prema aktulenim shvatanjima do sistemske inflamacije, odnosno sepse, može doći i bez prodora mikroorganizma u krv.
Sepsu najčešće izazivaju bakterije, među kojima posebno važno mesto pripada crevnim gram-negativnim bacilima (ešerihija, proteus, klebsijela), koji najčešće izazivaju sepse poreklom iz urogenitalnog i gastrointestinalnog sistema. Gram-pozitivni mikroorganizmi, pre svega Staphylococcus aureus, izuzivaju sepsu poreklom sa kože i iz različitih rana. Streptocoais brta -haemoliticus grupe A je u preantibiotskoj eri bio važan izazivač sepse iz porođajnih puteva. Enterocooccus fecalis je izazvač sepse poreklom iz mokraćnih i žučnih puteva.
Sepsa izazvana gram-negativnim bakterijama najčešće se nalazi kod dijabetičara, obolelih od limfoproliferativnih bolesti, ciroze jetre, pri invazivnim dijagnostičkim procedurama (cistoskopije, endoskopije, arterio, koronaro i ventrikulografije) i kod bolesnika sa neutropenijom. Sepsa izazvana gram-pozitivnim bakterijama češce se nalazi kod bolesnika koji imaju vaskularne katetere, implantirane mehaničke proteze (veštačke valvule;, kao i kod intravenskih narkomana. Bolesnici sa opekotinama imaju izrazit rizik za nastanak sepse koju izazivaju gram-pozitivne i gram-negativne bakterije.
U neutropeničnih bolesnika, pored stafilokoka i pseudomonasa, sepsu često izaziva i Camdida spp., koja se kao izazivač može javiti i u okviru različitih drugih poremećaja imuniteta, kao i u osoba koje su na dugotrajnoj antibiotskoj i imunosupresivnoj terapiji. U pomenutih bolesnika sepsu mogu izazvati i različite druge oportunističke bakterije Listeia nionocitogenes). U osoba koje nemaju slezinu, ili u kojih postoji njena disfunkcija, sepsu izazivaju bakterije sa kapsulom: Neisseria menigitidis. Streptococcus pneumoniae.
Uopšteno uzev, sepsu nastalu van bolničke sredine izazivaju bakterije velike invazivnosti i uglavnom dobre osetljivosti na antibiotike. U bolničkim uslovima sepsu najčešće izazvaju “oportunističke bakterije” male invazivnosti, koje se u organizam unose različitim dijagnostičko-terapijskim procedurama, a koje pokazuju izrazitu i sve veću otpornost na lečenje.
Bakterije u sterilne sredine, odnosno organe čoveka prodiru sa mesta njegovog kontakta sa spoljnim svetom (koža, creva, disajni putevi), ili bivaju unesene nasilno, traumom, odnosno dijagnostičko-terapijskom intervencijom. Odatle, ako se zapaljenjerazvije, limfotokom, odnosno direktnim kontaktom sa krvnim sudovima prodiru u krv i izazivaju diseminovanu infekciju. Mesta gde se u toku bakterijemije oforme nove lokalizovane infekcije mogu poslužiti za sekundarne diseminacije, što se, na primer, dešava u toku endokarditisa.
Infekcija krvi nastaje i direktnim unošenjem mikroorganizama u nju (dijagnostičko-terapijske procedure), gde se odigrava veza mikroorganizama sa imunokompetentnim ćelijama (makrofagne ćelije, polimorfonuklerani leukociti, endotel).
Hemodinamski poremećaji za posledicu imaju poremećaj metabolizma kiseonika, zbog njegove slabije dopreme, ali i zbog otežane ekstrakcije iz krvi i ulaska u tkiva, što vodi anaerobnom metabolizmu i acidozi. Ona se dodatno pogoršava vazokonstrikcijom (sužavanje krvnih sudova), kojom organizam teži da odgovori na opisani niz patoloških poremećaja.